Finał wystawy „Drzewa” w bolewickiej bibliotece
W lutym i marcu mieliśmy okazję eksponować w bibliotece filii w Bolewicach wystawę „Drzewa” wydawnictwa Dwie Siostry. Z uwagi na covidowe obostrzenia dopiero w miesiącu marcu mogliśmy zaprosić dzieci do biblioteki. Na miejscu nasi gości zobaczyć mogli kilkanaście wielkoformatowych, misternie skomponowanych plansz oraz bajecznie kolorową książkę Wojciecha Grajkowskiego z ilustracjami Piotra Sochy na podstawie której przygotowana została ta wystawa.
W marcowe przedpołudnia, odwiedzały nas klasy 0, Ia, Ib, II, III oraz IV z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Bolewicach wraz z wychowawczyniami. Prowadząca zajęcia - Maria Konieczna bardzo szczegółowo przedstawiła dzieciom ten pełen wartościowych informacji egzemplarz w/w wydawnictwa Dwie Siostry , który jest dostępny w naszej wypożyczalni. Nasi mili goście zaskoczyli nas ogromną wiedzą o drzewach, zadawali mnóstwo pytań. Dyskusjom nie było końca.
Na spotkaniu w bibliotece dzieci poznały m.in. budowę drzewa oraz warstwy lasu. Mieli za zadanie odgadnąć jakie drzewa, liście i inne atrybuty były na pokazanych im zdjęciach. Mogli policzyć słoje na krążku drewna, aby zobaczyć ile drzewo liczy lat. Porozmawialiśmy o zastosowaniu drzewa w codziennym życiu. Wyliczaliśmy kto zamieszkuje las i jakie rośliny możemy w nim spotkać. Druga część spotkania, którą dzieci również uwielbiają to warsztaty plastyczne. Dzieci tworzyły kwiatki, motyle i ptaszki z papieru kolorowego na nasze „drzewko szczęścia”. Dzieci z klas 0, Ib wysiały rzeżuchę do kubeczków – zajączków, natomiast dzieci z klasy Ia oraz II wysiały kwiatki do doniczek w naszym bibliotecznym ogrodzie. Nasi goście mieli okazję skosztować darów lasu, m.in. sok z czarnego bzu, jagód, jeżyn i suszonej żurawiny.
Ponad to klasy III i IV odwiedziły siedzibę Nadleśnictwa w Bolewicach, gdzie pani Jolanta Gaczyńska poprowadziła bardzo interesujące zajęcia dla młodzieży. Pani Jola przedstawiła dzieciom na czym polega praca leśniczego. Uczniowie otrzymali zadania sensoryczne wyostrzające pięć zmysłów. Przez dotyk zgadywały i musiały przyporządkować etykiety z nazwą do kawałków naturalnych surowców, np. węgiel czy drewno. Za pomocą wzroku – zgadywały jakie zwierzęta zostały im pokazane, np. lis, zając czy wydra. Słuchając, zgadywały odgłosy ptaków, tj. gil, sikorka, dzięcioł. Wąchały woreczki z ukrytymi charakterystycznie pachnącymi roślinami, np. lawenda, anyż, suszone grzyby. Smakowały także suszoną żurawinę.
Zajęcia w bibliotece jak i w nadleśnictwie przebiegły w miłej atmosferze, a dzieci wyniosły z nich sporą dawkę wiedzy na temat tych najstarszych organizmów żyjących na ziemi jakim są drzewa.
Więcej zdjęć na stronie: http://biblioteka-miedzichowo.pl/