Logo Gminy Miedzichowo

GMINA MIEDZICHOWO PAMIĘTA, CZCI I KONTYNUUJE – 106. ROCZNICA  BOJU O MIEDZICHOWO

W godzinach wieczornych w sobotę 15 lutego 2025 roku Gmina Miedzichowo obchodziła 106. rocznicę Boju o Miedzichowo w ramach Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość rozpoczęła się przy obelisku Powstańców Wielkopolskich w Miedzichowie.

Przy dźwiękach Lwóweckiej Orkiestry Dętej wprowadzone zostały poczty sztandarowe. Następnie został odśpiewany hymn, po hymnie moderator w imieniu Wójta Gminy Miedzichowo dr. Stanisława Piechoty powitał wszystkich przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: dzieci, wnuki, prawnuki Powstańców Wielkopolskich, Senator RP Jan Filip Libicki, Starosta Powiatu Nowotomyskiego Andrzej Wilkoński, Przewodnicząca Rady Gminy Miedzichowo Barbara Matys, Dyrektor Oddziału IPN  w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek, Zastępca Komendanta Powiatowej PSP w Nowym Tomyślu st. kpt. Jakub Kłosowski, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu kom. Adam Banasiak, Przedstawiciel WCR w Nowym Tomyślu st. kpr. Błażej Kucz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice Grzegorz Gaczyński oraz Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Miedzichowo Weronika Walczak.

Zdjęcie przedstawia grupę uczestników, którzy są ubrani w ciemne ubrania i trzymające wiązanki i znicze.

Po powitaniu Dyrektor Szkoły Podstawowej w Miedzichowie Szymon Fabian odczytał rys historyczny walki z 10 na 11 lutego 1919 roku, a następnie odczytał Apel Poległych. 

W dalszej kolejności delegacje złożyły wieńce, wiązanki oraz znicze pod obeliskiem, gdzie wartę honorową pełniło Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii, 10 Drużyna Harcerska „Czarne Stopy” Bolewic, 9 Gromada Zuchowa „Pracowite Pszczółki” oraz druhowie z OSP Miedzichowo z pochodniami.

wiązankę składa od lewej wiceprzewodniczący rady gminy Kazimierz Kowalczyk, Wójt Gminy Miedzichowo Stanisław Piechota i Przewodnicząca Rady Gminy Miedzichowo Barbara Matys. Przed delegacją stoi warta, umiejscowieni są przy obelisku Powstańców wielkopolskich.

Warta honorowa przy obelisku powstańców wielkopolskich w miedzichowie. na pierwszym planie stoją druhowie OSP miedzichowo następnie stoją harcerze a póżniej towarzystwo działań historycznych.

Uroczystość przy obelisku zakończyła się odśpiewaniem Roty, a następnie ustawieniem korowodu i przemarszem do kościoła Parafialnego w Miedzichowie na Mszę Świętą, którą poprowadził Ks. Marek Krysmann.

Przemarsz gości i mieszkańców na mszę świętą.

Przed rozpoczęciem Mszy głos zabrał Wójt Gminy Miedzichowo Stanisław Piechota, który na wstępie podziękował wszystkim zebranym za obecność, następnie nawiązał do roli jaką pełnią obchody kolejnych rocznic związanych z wybuchem Powstania Wielkopolskiego w życiu i społeczności lokalnej. 

Zdjęcie z chóru kościelnego, wszyscy siedzą i są skierowani w kierunku ołtarza.

Po Mszy Św. w kościele odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Lwóweckiej Orkiestry Dętej oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Miedzichowie. 

Lwówecka Orkiestra Dęta umiejscowiona na chórze kościelnym i wykonująca utwory.

Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Miedzichowie, stoją przed ołtarzem w kościele.

Obchody zakończyły się słodkim poczęstunkiem przy kościele, przygotowanym przez KGW w Miedzichowie „Miedzichowskie Babki”.

Na ręce Wójta Gminy listy z podziękowaniem za zaproszenia i życzeniami z okazji rocznicy przesłali Minister ds. Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk oraz II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i wsparcie uroczystości. 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności