Grzybobranie 2022
W pięknych okolicznościach przyrody studenci UTW z Miedzichowa i Opalenicy ugoszczeni przez Panią Jolantę Gaczyńską mogli rozpocząć tradycyjne październikowe poszukiwanie grzybów. Pogoda dopisała, grzyby były, ognisko zapłonęło. Podręcznikowe grzybobranie 2022 zaliczone.
Opracowanie: Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzichowie
Na grzyby w bolewickie lasy!
Zaprzyjaźnione uniwersytety trzeciego wieku z Miedzichowa i Opalenicy już czwarty raz wybrały się razem na grzybobranie w bolewickie lasy.
Tę wspólną "grzybową" eskapadę przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzichowie oraz Nadleśnictwo Bolewice.
Zbiory grzybów były umiarkowane, ale znalazły się w nim przeurocze owocniki Szmaciaka gałęzistego, w języku regionalnym "kozia broda".
Znany jest też pod nazwą Siedzuń sosnowy, uważany za jeden z najsmaczniejszych grzybów w polskich lasach, ma delkatny smak orzecha włoskiego.
Przepis:
Kozia Broda !!! w śmietanie i maśle !
Grzyby pokruszone wrzucić na wrzątek na 15 sek. , następnie rozpuścić
masło,dodać kropelkę sosu sojowego , łyzkę śmietanki,włożyć grzyby, ząbek czosnku, dodać więcej śmietanki, sól, pieprz biały i dusić kilka min. pod przykryciem.
Potrawa gotowa !
Tradycyjnie, prezentacja zbiorów odbywa się przy ognisku, przy nim też Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Bolewice Pani Jolanta Gaczyńska, przeprowadziła test z wiedzy o grzybach.
Wyniki testu były zadowalające więc otrzymaliśmy upominki : zgrabne nożyki do ścinania grzybów oraz piękne parciane siatki.
Uczestnicy grzybobrania dziękują Pani Jolancie Gaczyńskiej z Nadleśnictwa Bolewice i Pani Annie Plewie dyr. Biblioteki w Miedzichowie za zorganizowanie integracyjnego spotkania.
Wracaliśmy do domów zadowoleni, wypełnieni radością wspólnego przebywania, udanych zbiorów oraz urokami przebarwiającego się lasu.
oprac. Elżbieta Adamczewska