Oficjalne otwarcie nowej siedziby Posterunku Policji w Miedzichowie
W czwartek, 13 marca odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Posterunku Policji w Miedzichowie. Inwestycja miała na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawę warunków pracy funkcjonariuszy. Nowoczesne wnętrza i udogodnienia to efekt współpracy samorządu, policji oraz instytucji wspierających. Wydarzenie to zgromadziło wielu gości m.in. przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu - zastępcę komendanta wojewódzkiego mł. insp. Violettę Mójta i naczelnika wydziału inwestycji i remontów Agnieszkę Bieńkowską, przedstawicieli władz samorządowych, w tym starostę powiatu nowotomyskiego - Andrzeja Wilkońskiego, wójta gminy Miedzichowo Stanisława Piechotę, przewodniczącą Rady Gminy w Miedzichowie Barbarę Matys wraz z radnymi, przewodniczącego stowarzyszenia Bezpieczna Gmina Mariana Bartoszewskiego, księdza proboszcza miedzichowskiej parafii Marka Krysmanna.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania zaproszonych gości, po czym uczczono minutą ciszy pamięć zmarłych policjantów, oddając im hołd za ich służbę i poświęcenie.
Kolejnym punktem ceremonii było złożenie meldunku przez funkcjonariuszy. Następnie zaproszeni goście zabrali głos, podkreślając wagę i znaczenie. Wyjątkowym momentem było przekazanie symbolicznego klucza do nowego budynku przez włodarza gminy Miedzichowo, co oficjalnie otworzyło nowy rozdział w historii posterunku.
Nowoczesne rozwiązania na miarę potrzeb mieszkańców
Posterunek Policji w Miedzichowie od ponad 20 lat funkcjonował w budynku gminy przy ulicy Poznańskiej 36. Mimo wieloletniej służby w tej lokalizacji, wraz z rosnącymi oczekiwaniami mieszkańców oraz potrzebą poprawy warunków pracy, zapadła decyzja władz gminy Miedzichowo o przeniesieniu siedziby do nowego obiektu przy ulicy Poznańskiej 19.
Nowa siedziba to przede wszystkim zwiększona przestrzeń - powierzchnia nowego obiektu wynosi aż 172 m², co w porównaniu z poprzednimi 65 m² stanowi znaczną poprawę warunków pracy oraz obsługi interesantów.
Wsparcie lokalnych władz i służb policyjnych
Realizacja tego ambitnego przedsięwzięcia wymagała szeroko zakrojonych prac adaptacyjnych. Dzięki zaangażowaniu gminy Miedzichowo, przy wsparciu radnych Rady Gminy, oraz wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, udało się dostosować budynek do pełnienia funkcji policyjnych, zgodnie z nowoczesnymi standardami.
- Mieszkańcy Miedzichowa mogą liczyć na poprawę bezpieczeństwa i skuteczniejszą pracę służb policyjnych. Przeniesienie posterunku do nowoczesnego budynku to kolejny krok w stronę zapewnienia odpowiednich warunków pracy policjantów i komfortu obsługi obywateli. Dzięki nowej siedzibie funkcjonariusze będą mieli możliwość sprawniejszego reagowania na zgłoszenia oraz lepszego kontaktu z lokalną społecznością - podkreślał wójt gminy Miedzichowo Stanisław Piechota.
Posterunek w Miedzichowie będzie miejscem służby dla 8 funkcjonariuszy oraz jednego pracownika cywilnego.
Projekt przebudowy starego obiektu restauracji "Łowiecka", która w 2022 roku została zakupiona przez władze gminy Miedzichowo, został sfinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 3 555 226,62 złotych. Ostateczny koszt zadania - 3 950 251,81 złotych. W efekcie w budynku powstały m.in. sala wiejska "Łowiecka" i sala sesyjna oraz nowy Posterunek Policji dla funkcjonariuszy z Miedzichowa.
