107. Rocznica Boju o Miedzichowo w ramach Powstania Wielkopolskiego
W sobotni wieczór, 7 lutego 2026 roku Gmina Miedzichowo uczciła 107. rocznicę Boju o Miedzichowo, jednego z ważniejszych wydarzeń Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość rozpoczęła się przy obelisku Powstańców Wielkopolskich w Miedzichowie, zlokalizowanym nieopodal Szkoły Podstawowej, gdzie złożono hołd bohaterom tamtych dni.
Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych zabrzmiał hymn narodowy, a następnie moderator przywitał zebranych w imieniu Wójta Gminy Miedzichowo, dr. Stanisława Piechoty. Swoją obecnością zaszczycili nas: dzieci, wnuki i prawnuki Powstańców Wielkopolskich, Starosta Powiatu Nowotomyskiego Andrzej Wilkoński, Przewodnicząca Rady Gminy Miedzichowo Barbara Matys z Radnymi, Radny Powiatu Nowotomyskiego Zbigniew Oses, Komendant Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu insp. Roma Figaszewska, Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Nowym Tomyślu st. kpt. Jakub Kłosowski, przedstawiciel WCR w Nowym Tomyślu st. kpr. Błażej Kucz, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Pan Kacper Awzan, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice Maciej Gerber, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Miedzichowo Weronika Walczak, Sołtysi, delegacje oraz licznie zgromadzeni Mieszkańcy Gminy Miedzichowo.
Po powitaniu, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Miedzichowie, Szymon Fabian, odczytał rys historyczny walki z 10 na 11 lutego 1919 roku, a następnie Apel Poległych, oddając hołd wszystkim, którzy zginęli w walce o wolność. W kolejnej części uroczystości delegacje złożyły wieńce, wiązanki i zapaliły znicze pod obeliskiem, gdzie wartę honorową pełniły Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57. Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii, 10 Drużyna Harcerska „Czarne Stopy” Bolewic oraz 9 Gromada Zuchowa „Pracowite Pszczółki”.
Uroczystość przy obelisku zakończyło odśpiewanie Roty, a następnie uczestnicy przemaszerowali do kościoła Parafialnego w Miedzichowie, gdzie odprawiona została Msza Święta, którą poprowadził Ks. Marek Krysmann.
Po zakończeniu Mszy, w Świetlicy Wiejskiej „Łowiecka” w Miedzichowie, odbył się koncert patriotyczny pt. „Muzyczna Biało-Czerwona” w wykonaniu Zespołu Modestia z Trzciela. Przed rozpoczęciem koncertu, głos zabrał Wójt Gminy Miedzichowo, dr Stanisław Piechota, który w swoim przemówieniu podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo i przypomniał, jak wielką rolę w życiu naszej społeczności odgrywają obchody rocznic Powstania Wielkopolskiego.
Na ręce Wójta Gminy przesłany został list z podziękowaniem za zaproszenie oraz życzeniami z okazji rocznicy, który przekazał Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej wyjątkowej uroczystości, a szczególne słowa wdzięczności kierujemy do tych, którzy włożyli trud i serce w organizację tego wydarzenia, abyśmy mogli wspólnie uczcić pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego.

