III FESTYN ARCHEOLOGICZNY I ZWIEŃCZENIE MIEDZICHOWSKICH EKO-JARMARKÓW
W dniu 17 września br. na terenie skansenu w Miedzichowie, odbyły się trzy wydarzenia Festyn Archeologiczny - Dymarki Miedzichowskie, Wiklinowa Muzyka w Miedzichowie oraz Miedzichowski Eko-Jarmark. Koordynatorem wydarzeń była Gmina Miedzichowo przy wsparciu Stowarzyszenia Lewiczynek - Zielona Przystań Gminy i Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Przyjaciół Ziemi Miedzichowskiej oraz dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem Wójta Gminy Miedzichowo Stanisława Piechoty, który nawiązał do powstania Skansenu Dymarki Miedzichowskie oraz Festynu Archeologicznego i Miedzichowskich Eko-Jarmarków. Po wystąpieniu Wójta Gminy odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień byłym sołtysom z Gminy Miedzichowo.
Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej oraz uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego na wniosek Wójta Gminy Miedzichowo wyróżniono Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” Pana Zygmunta Ignorka oraz Bogusława Ignorka za wieloletnią służbę na rzecz samorządu lokalnego oraz zaangażowanie w sprawy mieszkańców sołectw, których byli godnymi opiekunami i reprezentantami.
W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Odznakę Honorową wręczyli Pan Jarosław Maciejewski Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pan Ryszard Napierała Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Stanisław Piechota Wójt Gminy Miedzichowo.
W trakcie III już Festynu Archeologicznego zostały zaprezentowane stanowiska średniowieczne:
- pokazy walk i uzbrojeń;
- zbrojownie dawnych wojów;
- stanowisko snycerskie;
- kuchnia;
- pokazy wybijania monet;
- dawne instrumenty muzyczne;
- strzelanie z łuku, miotanie oszczepem;
- konkurs na „średniowiecznego Strongmena”;
- nauka filcowania;
- warsztaty skórnictwa;
- stanowisko łowiecko-rybackie
- zbrojownia, czyli tzw. strefa małego wojownika.
Punktem kulminacyjnym Festynu był wytop darniowej rudy żelaza. Niezbędne w procesie przetapiania rudy darniowej było spalanie wysokokalorycznego węgla drzewnego. Budowę pieca rozpoczynano od wykopania zbiornika na płynny żużel, tzw. kotlinkę. Jej głębokość i średnica wynosiła około 50 cm. Nad kotlinką, oblepiając gliną plecionkowy szkielet, wznoszono tzw. szyb. Do wnętrza powstałego pieca wsypywano naprzemiennie przygotowaną rudę i węgiel drzewny. Podsycany miechem płomień osiągał temperaturę od 1200 do 1300 stopni Celsjusza. Pozwalała ona upłynnić wszelkie zawarte w rudzie zanieczyszczenia, które jako żużel spływały do kotlinki. Żelazo tzw. łupka zbierało się powyżej żużla. Po ukończeniu procesu piec zburzono, aby uzyskać żelazo.
Imprezą towarzyszącą była Wiklinowa Muzyka w Miedzichowie, gdzie na scenie zaprezentowała się grupa wokalna działająca przy Centrum Kultury w Trzcielu.
Kolejnym wydarzeniem były ostatnie już w tym roku Miedzichowskie Eko-Jarmarki, w której wzięli udział eko wytwórcy i producenci, ale także artyści i rzemieślnicy wykorzystujący w swoich pracach surowce naturalne.
Zaszczycili nas swoją obecnością: Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki, Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk.
Szczególne podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Miedzichowo:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Miedzichowie "Miedzichowskie Babki"
- Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Orły Prądówki
- Koło Gospodyń Wiejskich "Kwiat Jabłoni" w Jabłonce Starej
W trakcie wydarzeń wręczono podziękowania za pomoc przygotowaniu eko-jarmarków i festynu, a otrzymali je:
- Gminny Zakład Komunalny w Bolewicach
- Ochotnicza Straż Pożarna w Miedzichowie
- Kazimierz Hartwig
Dziękujemy wszystkim wystawcom i współorganizatorem, którzy przyczynili się do organizacji powyższych wydarzeń.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!