Wsparcie ZUS dla uchodźców z Ukrainy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej publikuje informacje również w języku ukraińskim. ZUS jest też gotowy udostępnić bazę lokalową ZUS uchodźcom z Ukrainy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy pomóc uchodźcom z Ukrainy. Zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców. ZUS ma około 1400 miejsc w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju.
Dodatkowo na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą na bieżąco publikowane treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.
Ponadto, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.
Polskie emerytury i renty na Ukrainie
W związku z wojną w Ukrainie, część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunki bankowe w Ukrainie, może teraz nie być w stanie pobierać tych świadczeń.
Jeśli osoba przybyła z Ukrainy, i w związku z tym, nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty w swoim kraju, powinna zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie, który odpowiada za wypłaty świadczeń w Ukrainie – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Ostatecznie ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce od momentu, gdy osoba ta przestała świadczenie pobierać.
W sytuacji, gdy dana osoba znajdzie się natomiast na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację o swoim problemie. Należy wówczas wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiej instytucji i z powodu wojny, nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do ZUS w Polsce, w celu udzielenia pomocy. Najlepiej też od razu wskazać nowy numer rachunku bankowego za granicą.
WIDEO: https://drive.google.com/file/d/1rK5jPCHyfkr3Yypdip_3h0IVW7Wjc6GY/view?usp=sharing